Reportáž ze 17. ročníku Transmoravského masochistického terénního běhu

Details

IMG 0171V sobotu časně zrána, ve 2 hodiny ráno rozzářily okolí Základní školy v Lomnici čelovky 20 běžců a 3 žen startujících na 100 mílovém TMMTR a 100 km dlouhém MiniTMMTR. Podle počtu přihlášených to původně vypadalo na překonání třicítky startujících, nicméně ne všichni dorazili. Mezi startujícími bylo 7 ultravytrvalých ultramaratonců, kteří se před týdnem zúčastnili i letos jubilejního 25. Moravského ultramaratonu a mohli tak být zařazeni do společného hodnocení obou závodů pod názvem QUANTUM – Moravské ultramaratony. Dlouhý TMMTR hodlalo zdolat 7 běžců, z toho 3 zahraniční účastníci, Guillaume Pauchet z Francie a Slavomír Glesk a Peter Lešták ze Slovenska. Všechny ženy na startu vběhly do závodu MiniTMMTR.

Počasí běžcům přálo, ranní teplota se pohybovala lehce pod 10°C, přes den teplota vystoupala k 15°C, foukal mírný větřík a bylo skoro zataženo. Odpoledne bylo chvíli i polojasno, poté se však vyskytly také četné přeháňky měnící se na vytrvalý déšť postihující především ty, kteří se vraceli po obrátce na trase TMMTR.IMG 0177

Daniel Orálek po aktuálně již desátém vítězství v Moravském ultramaratonu letos zvolil pouze stovku. Regenerace po MUM zřejmě proběhla rychle, protože i přes lehké kufrování v nočním úvodním úseku na první občerstvovačku v Lysicích doběhl s náskokem jako první a tuto pozici nepustil až do cíle. Celý závod absolvoval svěže bez viditelných problémů a do cíle doběhl v novém traťovém rekordu 8:36:43 hod. Oproti loňsku se zlepšil o 8 minut, podle vlastních slov se trochu potrápil až v závěrečném stoupání z Lysic. Nový rekord komentoval skromně: „Snažil jsem se“. Stokilometrová distance a výborný běh Dana přinesly v cíli značný náskok před druhým Zbyňkem Tkadlčíkem, čehož Dan ještě před standardním focením ostatních účastníků IMG 0249v cíli, využil k regeneračnímu pobytu ve vířivce. Zbyněk doběhl po výborném výkonu v čase 10:09:22 hod a zařadil se tak do kategorie ultra vytrvalců. S odstupem 48 minut doběhl jako třetí Miroslav Kolařík (10:57:22 hod), který si třetí pozici s přehledem jistil celý závod. V kategorii žen zvítězila celkově osmá Petra Rubášová (14:43:52 hod), se značným náskokem před Martinou Němečkovou (16:53:16 hod) a třetí Hankou Mahdalovou (16:56:26 hod).

Ve stomílovém závodě od začátku skvěle běžel Jan Lender, který se stále pohyboval na čele závodu TMMTR, na obrátku v Lulči dorazil velmi rychle již za 7:25 hod, čtvrthodinu před druhým Martinem Šourkem, třetí byl na obrátce Ondřej Strnad v čase 8:07 hod. Zatímco Honza suverénně běžel za vítězstvím v TMMTR, Ondra stejně suverénně směřoval k obhajobě loňského vítězství ve společné klasifikaci MUM a TMMTR. Vedoucí Honza, přestože ve druhé polovině závodu poněkud zpomalil, začal náskok na Martina navyšovat, třetí Ondra se k Martinovi zase začal postupně přibližovat. Všem situaci zkomplikoval vytrvalý déšť, který terénní úseky v oblasti Suchého a Pustého žlebu u propasti Macocha změnil na skutečný trail. Na poslední občerstvovací stanici v Lysicích (140 km) byl Martin pouhých 6 minut před Ondrou. V cíli byl první Jan Lender (17:00:34 hod), oproti loňskému roku se zlepšil o 6 míst a především o neuvěřitelných 5 hodin a 20 minut. Meziroční zlepšení a výsledný čas okomentoval jednoduše: „Jako první jsem nemohl jít pěšky!“. Druhý Martin Šourek stlačil cílový čas těsně pod 18 hodin (17:59:02 hod) a uhájil druhou pozici před dotírajícím Ondřejem Strnadem (18:08:45 hod). Zajímavé je, že Martin i Ondra na předposlední občerstvovací stanici na 124. km vypadali velmi svěže a v podstatě i lépe než při průběhu toutéž občerstvovací stanicí na 38. km. Ondra, přestože skončil „až třetí“, se meziročně zlepšil o 1 hodinu a 20 minut! Za medailisty doběhl čtvrtý Peter Lešták ze Slovenska (22:03:35 hod), před Markem Rodem (22:41:28 hod). Marek se meziročně také zlepšil a to o 3 hodiny a 18 minut. Pokud Honza, Ondra a Marek udrží nastavený trend, můžeme se v příštích ročnících TMMTR těšit na skvělé rekordy! Jako šestý a poslední, kdo absolvoval celou trasu TMMTR, byl ultravytrvalý Tomáš Ulma, který dorazil do cíle v čase 27:19:49 hod.IMG 0295

Ze závodu postupně odstoupili Miroslav Šrámek (22 km), Guillaume Pauchet (38 km), Petr Turek (50 km), Tomáš Zahálka (62 km) a Slavomír Glesk (124 km). Posledním, kdo zůstal na trase byl Stanislav Ďurík. Stanislav, kterému se v předchozích ročnících nepodařilo dostat do cíle stomílového závodu, byl letos odhodlán TMMTR zlomit. Když o půlnoci ze soboty na neděli, po 22 hodinách běhu, dorazil na předposlední občerstvovací stanici na 124 km, odmítal závod dokončit a sveřepě byl odhodlán pokračovat dále. Díky Karlovi Zadákovi, obsluze na poslední občerstvovačce v Lysicích, který na něj obětavě čekal, mohl Stanislav pokračovat dále. Do Lysic dorazil krátce po rozednění ca v 5 hodin ráno bez šance dosáhnout cíle závodu v limitu. Stanislav tak bohužel ani letos TMMTR nedokončil.

Ve společné klasifikaci Moravského a Transmoravského ultramaratonu vítězství obhájil Ondra Strnad. Přestože v letošním závodě MUM nepodával takové výkony jako vloni, v závodě TMMTR opět prokázal ultra výkonnost, mentální sílu a odolnost, výrazně se zlepšil a zvítězil s maximálním možným počtem 462 km v čase 45:56:09 hod. Druhou pozici obsadil se stejnou kilometráží Peter Lešták ze Slovenska (53:14:09 hod), třetí byl také s plnou porcí km Tomáš Ulma (67:39:16 hod). Čtvrtý v pořadí byl Daniel Orálek IMG 0344(31:33:58 hod), který absolvoval v součtu MUM a MiniTMMTR celkem 401 km. Ani vítězství v obou závodech, kterých se Dan zúčastnil, nestačilo na lépe než bramborovou medaili. Potěšitelné je, že výsledný součtový čas je o 4 minuty lepší, než byl ten loňský, vyrovnaná výkonnost je obdivuhodná, Dan tempo běhu meziročně zrychlil o „neměřitelných“ 0,6 s/1 km. Pátý skončil Daniel Brázdil (401 km – 41:32:14 hod), šestý Zbyněk Tkadlčík (229 km – 21:21:42 hod) a sedmý byl Miroslav Kolařík (186 km – 18:10:18 hod).  Všichni účastníci klasifikace QUANTUM-Moravské ultramaratony si zaslouží maximální uznání za odvahu se zúčastnit obou ultramaratonů, které od sebe dělí pouhých 7 dnů.

Podrobné výsledky všech závodů TMMTR, MiniTMMTR a QUANTUM-Moravské ultramaratony naleznete na www.ultracau.ron.cz .